Producenci
W skrócie o starzeniu skóry
W skrócie o starzeniu skóry

Starzenie skóry to złożony i wieloetapowy proces. Skóra jest największym organem naszego ciała stanowiącym jednocześnie barierę środowiskową. Z tego względu narażona jest narażona jest na ciągły kontakt z wieloma czynnikami zewnętrznymi takimi jak m. in. zmiany temperatury, wahania wilgotności, promieniowanie ultrafioletowe (UV), czynniki chemiczne oraz czynniki biologiczne. Nie pozostają one bez wpływu na ten organ powodując widoczne zmiany, takie jak np. opalenizna czy wysuszenie na mrozie. Czynniki te przyspieszają starzenie skóry, która i tak zmienia się wraz z wiekiem w wyniku realizacji naszego kodu genetycznego – tak starzenie mamy zapisane w genach, a raczej w tym jak są one zbudowane.

Wszystkie komórki i tkanki naszego organizmu podlegają procesom starzenia, jednak skóra ze względu na swoją funkcję narażona jest dodatkowo na starzenie wynikające z nieustannego oddziaływania czynników środowiskowych. Jednym z największych przyczyn starzenia się na poziomie komórkowym jest gromadzenie w komórkach reaktywnych form tlenu (ang. Reactive Oxygen Species; ROS) w wyniku spadku z wiekiem efektywności ich usuwania. Reaktywne formy tlenu uszkadzają DNA oraz białka i lipidy komórkowe. Uszkodzenia te powodują zablokowanie podziałów komórkowych, co z czasem skutkuje spadkiem zdolności do samoodnowy skóry. Co więcej nadmiar reaktywnych form tlenu pośrednio powoduje rozkład elementów pozakomórkowych skóry, tzw. macierzy pozakomórkowej, w której skład wchodzą m. in. włókna kolagenowe i kwas hialuronowy. Z kolei starzejące się komórki, nie są wstanie syntetyzować nowych składników macierzy. Efektem tych procesów jest utrata elastyczności poprzez spadek ilości i jakości włókien kolagenowych, urata wody oraz pojawiające się coraz głębsze bruzdy i zmarszczki.

Promieniowanie UV i zanieczyszczenia powietrza, w tym cząsteczki zawieszone występujące w smogu, powodują znaczny wzrost produkcji ROS w komórkach. Samo promieniowanie UV również bezpośrednio powoduje uszkodzenia nici DNA, co jest wyjątkowo groźne z uwagi na możliwe mutacje prowadzące do nowotworzenia.

Co możemy robić by spowolnić te procesy? Najprostszym i najzdrowszym sposobem jest dbanie o urozmaiconą, bogatą w witaminy, przeciwutleniacze i błonnik dietę. Znajdziemy je w nieprzetworzonych lub niskoprzetworzonych warzywach i owocach. Wśród kosmetyków szukajmy produktów działających nawilżająco zatrzymujących wodę w skórze oraz działających zabezpieczająco przed działaniem UV i innymi czynnikami środowiskowymi. Przesuszona i nadmiernie rogowaciejąca skóra jest znacznie bardziej przepuszczalna i stanowi słabszą barierę dla szkodliwych czynników środowiskowych.

Dobrym wyborem do dbania o skórę starzejąca się będzie serum z nanosrebrem (srebro koloidalne) w połączeniu z czynnikami nawilżającymi. Wykazano działanie ochronne nanocząstek srebra przeciwko promieniowaniu UV-B oraz strukturze włókien kolagenowych. Serum NanoBio Age Less z nanocząstkami srebra i gliceryną roślinną świetnie sprawdzi się jako samodzielny kosmetyk lub serum pod ulubiony krem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl