Zioła szwedzkie Zobacz większe

Zioła szwedzkie

Nowy produkt

Zioła szwedzkie (jak u Mari Treben)

Więcej szczegółów

13,79 zł brutto


11,21 zł netto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Zioła powszechnie są uważane za rośliny lecznicze i od wielu wieków stosowane na całym świecie przez zwolenników medycyny naturalnej. Wiedza na temat leczniczych właściwości ziół bywała zastrzeżona. Obecnie dość łatwo odszukać informacje na temat działania poszczególnych ziół. Warto jednak pamiętać, że stosowanie preparatów ziołowych wymaga nie tylko stosownej wiedzy, ale także rozsądku. Znane są przypadki zatruć spowodowane zbyt długim czasem przyjmowania ziół lub też za dużymi dawkami.

Pojedyncze stosowanie ziół wydaje się proste, natomiast szczególną wartość mają gotowe mieszanki ziół, przygotowane z myślą bardzo szerokiego zastosowania i to na rozmaite schorzenia. Sztuka mieszania ziół oparta jest z reguły na doświadczeniach sprzed wieków, kiedy nie były jeszcze dostępne na rynku preparaty farmakologiczne stworzone w laboratorium. Wiele najbardziej znanych receptur powstawało w środowisku zakonnym i jeszcze obecnie np. zakon bonifratrów szczyci się osiągnięciami w tym zakresie i prowadzi swoje punkty sprzedaży preparatów ziołowych.

Oryginalne zioła szwedzkie – mieszanka doskonała?

Niektóre mieszanki ziół cieszą się szczególną popularnością, praktycznie na całym świecie. Jedną z nich są zioła szwedzkie. Ową leczniczą mieszankę ziołową podobno opracował słynny lekarz szwajcarski Paracelsus, ale ona zaginęła i dopiero dwaj szwedzcy medycy Claus Samst i Urban Hjame odnaleźli po prawie trzech wiekach zapomniany manuskrypt z recepturą i zaczęli ją propagować. Właśnie dlatego mieszanka ma nazwę zioła szwedzkie. Co ciekawe, Claus Samst, który regularnie stosował nalewkę sporządzoną według receptury dożył sędziwego wieku, a przyczyną jego śmierci w 104 roku życia nie była starość, ale upadek z konia. Zresztą cała jego rodzina dożyła sędziwego wieku i to w całkiem dobrej kondycji.

Trzeba zaznaczyć, że zioła szwedzkie najczęściej bywają łączone z osobą austriackiej zielarki Marii Treben, która rzeczywiście przyczyniła się do ich rozpowszechnienia po II wojnie światowej, początkowo w krajach niemieckojęzycznych, a później praktycznie na całym świecie. Obecnie trudno byłoby znaleźć zwolennika medycyny naturalnej i ziołolecznictwa, który nie znałby ziół szwedzkich.

Zioła szwedzkie – stosowanie zewnętrzne

Zioła szwedzkie można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W przypadku tego pierwszego zastosowania warto pamiętać o tym, aby wcześniej natłuścić skórę i dopiero potem przyłożyć na chore miejsce zwilżoną w nalewce watę lub lnianą ściereczkę. Zioła szwedzkie są polecane na bóle reumatyczne, mięśniowe i stawowe. Miejsca bolące należy nacierać dwa razy dziennie nalewką z ziół, natomiast na stawy można nałożyć okłady. Mieszanka sprawdza się również w sytuacji migrenowych bólów głowy, kiedy wystarczy nacierać czoło i skronie nalewką. Blizny nacierane ziołami kilka razy dziennie przez około sześć tygodni powinny zaniknąć, podobnie jak wszelkiego rodzaju wypryski, krosty czy też trądzik młodzieńczy. Zioła szwedzkie sprawdzają się również na odmrożenia I stopnia, krwiaki, hemoroidy i trudno gojące się rany.

Zioła szwedzkie – stosowanie wewnętrzne

Równie szerokie spektrum zastosowań pojawia się w przypadku dolegliwości wewnętrznych. Trzeba zaznaczyć, że nalewkę zawsze przyjmuje się rozcieńczoną w przegotowanej wodzie. 1 Łyżeczka nalewki rano i wieczorem ma charakter profilaktyczny. Zioła szwedzkie są polecane na niestrawność, wzdęcia i bark łaknienia. Sprawdzają się w walce z przeziębieniami, bólem gardła, bólem ucha oraz zapaleniem migdałków zarówno w formie płukanki, jak i picia do czterech razy dziennie 1 łyżkę nalewki rozpuszczonej w pół szklanki przegotowanej wody. Jeżeli komuś dokucza katar, to powinien wdychać przez kilka minut nasączony nalewką tampon.

Zioła szwedzkie – na co zwrócić uwagę?

Zioła szwedzkie robione są na bazie alkoholu, dlatego osoby cierpiące na ostrą niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby lub niedrożność jelit powinny skonsultować się z lekarzem. Podobnie wygląda sytuacja z osobami przyjmującymi regularnie lekarstwa, szczególnie środki psychotropowe. Wewnętrzne stosowanie nie jest także wskazane dla kobiet w ciąży i matek karmiących.